Welcome to Liberate Life

Jsem mladý člověk s hemofilií

Jsem mladý člověk s hemofilií

Dospívání a vstup do dospělosti patří k nejdůležitějším obdobím života každého člověka. Možná končíte školu, stěhujete se z domova a začínáte život jako silný nezávislý člověk mimo rodinu, ve které jste vyrůstali.
S přibývajícími roky ovšem přibývá i odpovědnost.

Tato fáze života je úžasná, ale pro člověka s hemofilií může být zároveň značně psychicky náročná – vedle všech nových začátků musíte také sami myslet na svou léčbu. Nemusí tomu tak ale být! Se správnou podporou
a správnými informacemi může být vaše cesta dospíváním tak úžasná, dobrodružná a obohacující, jak si jen budete přát.

Čím budete starší, tím budete mít větší odpovědnost. To může být osvobozující i děsivé. O svoji léčbu se budete muset starat sami. Budete muset průběžně komunikovat se svými lékaři, docházet na kontroly, objednávat si léky
a vést záznamy o léčbě. Zpočátku toho na vás možná bude hodně, ale časem všechno zvládnete!

Liberate Life

Najděte si vlastní cestu

Pro dospívajícího nebo mladého dospělého může být život s hemofilií těžký. V tomto období vám mohou všechny požadavky – dodržování léčebného plánu, autoaplikace injekcí, sociální stres, plánování, tlak ze strany rodiny – někdy připadat nad lidské síly. Ale věci nemusí být tak černé! V životě jde nyní o to, osvobodit se a najít pro sebe rovnováhu mezi ochranou a možnostmi, které máte.

Kdy to říct ostatním

Je pochopitelné, pokud se vám nechce předstoupit před skupinu kamarádů nebo celou třídu a oznámit jim, že trpíte hemofilií. Může být ovšem důležité, aby o vašem stavu někdo věděl, například škola nebo nejbližší přátelé. Zkuste to!

Hezky popořádku: sex je naprosto normální a zdravý pro člověka s hemofilií, stejně jako pro kohokoli jiného. Přirozeně budete mít k sexu v souvislosti se svojí chorobou řadu otázek. Asi s nimi nepůjdete za rodiči. Je ovšem důležité je probrat s někým, komu důvěřujete a kdo dokáže odpovědět na vaše otázky, jako je například váš lékař nebo jiný zdravotník.

Pokud jste potkali někoho, kdo vás přitahuje, ale nevíte, jak dotyčné osobě sdělit, že trpíte hemofilií, mějte na paměti jednu věc: vše záleží jen na vás! Můžete si položit několik jednoduchých otázek: Chtěl bych to já vědět, kdyby byla situace obrácená? Může to vyplynout na povrch přirozeně? Dokážu vysvětlit svůj stav a odpovědět na případné otázky?

Není to sice snadné, ale většinou funguje jednoduché vysvětlení této nemoci, vyvrácení mýtů, probrání zdravotního stavu nebo léčebného plánu. Pokud na vás těmto lidem záleží, budou naslouchat a chápat.

Co se týče sexu a hemofilie, nejlepší je ve svém okruhu hemofiliků – online nebo osobním – najít někoho, kdo je
o několik let starší než vy, a zeptat se, jak se s takovou situací vypořádal nebo vypořádala, když byl či byla ve vašem věku. Je pravděpodobné, že se s radostí podělí o své zkušenosti!

Přečtěte si také informace v sekci Jak žít naplno.

NP-10686, duben 2022