Welcome to Liberate Life

Když máš sen,
jdi za ním

Když máš sen,
jdi za ním

 

„Kým chceš být, až vyrosteš?“ To je otázka, kterou jsme dostali snad všichni, když jsme byli malí. Kdybyste se na tuto otázku zeptali člověka s hemofilií před pár lety, neměl by moc na vybranou. Dnes má ale naštěstí plno možností.

Moderní medicína umožňuje lidem s hemofilií vybírat z řady pracovních příležitostí. Dříve znamenal život s touto nemocí častá a nepředvídatelná krvácení a hospitalizace, které měly negativní vliv i na profesní dráhu daného člověka. Pochopitelně to také znamenalo, že lidé svůj zdravotní stav skrývali. V dnešní době se vše velmi liší – teď je jen na vás, abyste se chopili své šance!

Říct, či neříct?

Začínáte v novém zaměstnání? Pak si určitě říkáte, zda byste o své nemoci v práci neměli říct. Dobrá zpráva je, že je to zcela na vás.

Jestli je vaše hemofilie mírná a víte, že vaši práci neohrozí, mohli byste si to zpočátku nechat pro sebe. Jakmile si zvyknete a budete se cítit komfortně, mohli byste o svém onemocnění říci například kolegům a vysvětlit jim, co nemoc obnáší a s čím se potýkáte.

Pokud si myslíte, že by hemofilie mohla do vašeho nového zaměstnání zasahovat, stálo by za to zvážit, zda je to opravdu správná práce pro vás. Bylo by dobré si o tom případně promluvit s lékařem, který vám může pomoci
a může vás podpořit ve vašem rozhodnutí.

Liberate life

Jaká jsou má práva?

To nejdůležitější: je protizákonné, aby vás zaměstnavatel diskriminoval kvůli vaší hemofilii.

Personalisté někdy pokládají otázky týkající se zdraví a zdravotních handicapů, aby zjistili, zda jsou uchazeči schopni provádět všechny pracovní úkony. Pokud se například hlásíte do práce v call centru, nemusíte odpovídat na žádné otázky týkající se vašeho stavu.

Jaké jsou mé možnosti?

Možnosti preventivní léčby, jako je profylaxe, dnes otevírají lidem s hemofilií kariérní možnosti například
ve stavebnictví či v práci s těžkými stroji, tedy v oblastech, které se dříve zdály pro hemofiliky nedostupné. Vývoj péče tak otevřel hemofilikům cestu k mnoha pracovním místům a novým kariérám, které jim byly dříve zapovězené.

I když je medicínský pokrok úžasný, nezapomeňte, že onemocnění, jako je hemofilie, přesto může představovat určitá rizika. Některá zaměstnání, například práce pro policii nebo hasiče, pro vás proto nebudou dostupná. Ale většinu zaměstnání, pokud jsou potenciální rizika dobře zvládnuta, byste měli mít na dosah a jediné, co vás může omezovat, je vaše přesvědčení. S otevřenou myslí a trochou rad od lidí, kteří vás podporují, je více než možné, že získáte vysněnou práci.

NP-21498, duben 2022