Welcome to Liberate Life

Co pro hemofiliky znamená covid-19?

Co pro hemofiliky znamená covid-19?

V polovině března 2020 začal v České republice platit v souvislosti s pandemií nového koronaviru nouzový stav, který s sebou přinesl zákaz veřejných a soukromých akcí, zákaz vstupu veřejnosti do sportovních a kulturních zařízení a také zákaz vycházení bez ochrany obličeje.

Plánované akce bylo nutné zrušit, proto jsme se v rámci projektu Liberate Life rozhodli pomoci lidem s hemofilií
a uskutečnili jsme ve spolupráci s Českým svazem hemofiliků a Hemojuniorem webinář o tom, jak onemocnění covid-19 může ovlivňovat jejich život. Cílem prvního virtuálního setkání bylo umožnit pacientům, aby se spojili
s odborníky, a probrat s nimi otázky, které je v tu chvíli zajímaly.

 

Přinášíme krátké shrnutí nejdůležitějších bodů tohoto webináře:

●  Hemofilie nepředstavuje riziko horšího průběhu choroby covid-19 ve srovnání s běžnou populací.

●  SARS-CoV2 je respirační virus, a není tedy prokázáno, že by se šířil krví nebo krevními přípravky, jako jsou plazma nebo produkty vyrobené z plazmy. Používání rekombinantních koagulačních faktorů nepředstavuje vůbec žádné riziko přenosu koronaviru.

●  Není třeba se obávat nedostatku léků. V žádném případě byste neměli vysazovat profylaxi! Naopak je důležité léky užívat pravidelně!

●  Zůstaňte fyzicky aktivní!

●  Mějte k dispozici malé množství léků navíc, ale pouze proto, abyste nemuseli tak často chodit do lékárny.

●  Infekci novým typem koronaviru může dostat každý, kdo je v kontaktu s infikovanou osobou. Rizikovými skupinami jsou lidé starší 60 let, lidé, kteří trpí jiným onemocněním, jako je onemocnění srdce, plic, cukrovka. Riziko může zvyšovat obezita, snížená imunita, používání imunosupresiv.

 

Základní preventivní opatření infekce covid-19 u lidí s hemofilií:

1)  Až do odvolání zůstaňte v domácím prostředí a vyhýbejte se sociálnímu kontaktu s jinými lidmi. Obecně se mluví o dodržování bezpečné vzdálenosti jednoho až dvou metrů. 

2)  Mimo domácí prostředí noste roušku.

3)  Dodržujte hygienická opatření – pravidelnou dezinfekci rukou (stačí mýdlo a voda), nedotýkejte se obličeje, nekýchejte do ruky.

4)  Dodržujte karanténu v případě kontaktu s osobou, u níž byla infekce potvrzena nebo má podezření na infekci.

5)  Omezte návštěvy zdravotnických zařízení a preferujte telefonickou/e-mailovou konzultaci.

6)  Pokud potřebujete udržovat kontakt s hemofilickým centrem nebo zajít akutně k lékaři, domluvte se dopředu se sestřičkou na přesném času, abyste v nemocnici zbytečně nečekali.

7)  Pokud byste měli mít potíž s vyzvednutím koncentrátů v hemofilickém centru, Český svaz hemofiliků společně
s Hemojuniorem nabízí možnost doručení léků pomocí kurýrní služby. Službu nabízí především jako pomoc těm, kteří se do hemofilického centra nemohou dostavit osobně, protože patří z hlediska infekce covid-19 mezi rizikové skupiny.

8) Urgentní operace a operace, které nesnesou odklad, se vykonávají pod dohledem hemofilického centra nebo pod dohledem hematologa.

 

Jednotlivé přednášky z webináře

 

 

Mgr. Petra Bučková, klinická psycholožka, Fakultní nemocnice Brno

  • Odolnost v situaci pandemie

 

 

Mgr. Marie Katzerová, fyzioterapeutka, Fakultní nemocnice Brno

  • Pohyb v karanténě

NP-11048, březen 2022