header

Podcast se Zdeňkem Březinou

Podcast se Zdeňkem Březinou

„JAKO MALÝ JSEM SNIL O LÉKU, DÍKY KTERÉMU BYCH NEKRVÁCEL. TEĎ TENTO SEN ŽIJU,“ VYPRÁVÍ O SVÉM ŽIVOTĚ S HEMOFILIÍ B ZDENĚK BŘEZINA

Desítky krvácení do měsíce, dlouhé pobyty v nemocnicích, znehybňování končetin v sádře a žádné léky proti bolesti. Tak vypadalo dětství hemofilika Zdeňka Březiny, který vyrůstal v dobách hlubokého socialismu. Navzdory těmto zkušenostem je velkým životním optimistou, a jak sám říká, díky moderním lékům se mu nakonec splnil velký životní sen.

Diagnózu těžké hemofilie B si Zdeněk Březina vyslechl poprvé v šesti letech. Mnohé z léčebných metod, které jako dítě musel podstoupit, byly nejen neúčinné a bolestivé, ale podle dnešních poznatků dokonce škodlivé. Strasti spojené s častým krvácením a nemocničními pobyty mu tehdy pomáhali překonávat rodiče a sourozenci. Velkou oporu našel i ve své ženě, která se mu navíc stala velkou životní inspirací. Ač těžce nemocná, na svůj osud si nikdy nestěžovala, a díky včasnému zásahu svému muži dokonce zachránila život.

V již pátém dílu podcastu Na vlastní žíly se mimo jiné dozvíte o rozdílech mezi hemofilií A a B, o tom, kde se hemofilici sdružovali před vznikem pacientských organizací, nebo o tom, jak Zdeněk Březina prožíval pandemii covidu-19. Pořad jako již tradičně moderuje novinář Michal Bereň.

Tento i předchozí díly podcastu Na vlastní žíly jsou dostupné také na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i České podcasty. Přejeme příjemný poslech!

Napadá vás zajímavé téma, o kterém byste se chtěli dozvědět více? Máte tip na hosta, který má k hemofilii co říct? Pak nás kontaktujte na e-mailové adrese podcasty@darylbm.cz.

podcast

NP-18940, říjen 2021