inhibitori

Proti inhibitorům umí dnešní medicína úspěšně bojovat

Proti inhibitorům umí dnešní medicína úspěšně bojovat

 

Jednou z nejvážnějších komplikací hemofilie je vytváření takzvaných inhibitorů. Jedná se o protilátky proti podávanému srážecímu faktoru, které snižují účinnost léčby, a zvyšují tak riziko krvácení. Vznik inhibitorů je nejčastější u osob s těžkou formou hemofilie A. Udává se, že rozvoj inhibitorů postihne během života až 30 % z nich.

Moderní medicína zná několik způsobů, jak si s tímto stavem poradit. V 60–70 % případů pomůže imunotoleranční léčba. Tam, kde tato metoda selhává, nastupuje léčba bypassovými přípravky.

Jak rozšířeným jevem je přítomnost inhibitorů v České republice? Podle loňského průzkumu,1 kterého se účastnilo 87 osob s hemofilií, se inhibitory v době dotazování vyskytovaly pouze u 16 z nich. Dobrá zpráva také je, že riziko rozvoje inhibitorů u dříve neléčených pacientů významně snižuje profylaktická léčba2. Nebojte se proto zeptat svého lékaře, zda je tento druh léčby vhodný i pro vás.

inhibitori
  1. Cross-National Survey of People Living with Haemophilia: Patient Educational Needs in Central Europe.
  2. Blatný J, Kardos M, Miljic P, et al. Incidence of inhibitor development in PUPs with severe Haemophilia A in the CEE region between 2005 and 2015. Thromb Res. 2021;198:196–203.

NP-15022, únor 2021

NP-15179, březen 2021