Welcome to Liberate Life

V čem je cvičení prospěšné?

V čem je cvičení prospěšné?

Význam cvičení

Pravidelné cvičení je zdraví prospěšné a přináší mnoho výhod. Zlepšuje celkovou fyzickou kondici, zvyšuje sebevědomí a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky, osteoporózy i některých typů rakoviny.1

Fyzická aktivita je dobrá pro všechny, zvláště pak pro hemofiliky. Pravidelným pohybem totiž posilujeme svaly
a zlepšujeme stabilitu kloubů, čímž výrazně snižujeme riziko jejich zranění, krvácení a poškození. 2,3

Poraďte se s lékařem či fyzioterapeutem, jak správně cvičit a kterým sportům se věnovat. Právě pohyb je ideální způsob, jak o sebe správně a dlouhodobě pečovat.

Domácí cvičení pro zdravé klouby

Klouby hemofiliků jsou náchylnější ke krvácivým zraněním. Pravidelnou pohybovou aktivitu, jako je plavání nebo jízda na kole, by proto lidé s hemofilií měli doplnit fyzioterapií zaměřenou na udržení pevnosti a pohyblivosti velkých kloubů a na posílení svalů, které se na ně upínají. S pomocí série videí, která připravila slovenská fyzioterapeutka Zuzana Heglasová, můžete cviky pro zlepšení kloubního zdraví provádět v pohodlí domova. Cvičení je rozvržené do sedmi lekcí. Dozvíte se v nich nejen to, jak si procvičit jednotlivé klouby, ale také jak správně provádět strečink nebo jak se o klouby starat bezprostředně po krvácení.

Videa s fyzioterapeutkou Zuzanou Heglasovou

Jak chápat onemocnění kloubů

Zdravé a silné klouby umožňují lidem se hýbat téměř bez omezení.1 Pacienti s hemofilií se však mohou potýkat s krvácením do jednoho nebo více kloubů.2,3 Opakované krvácení často vede až k onemocnění kloubů, které znemožňuje vykonávání základních každodenních činností2-8 a které se u pacientů může objevit téměř v každém věku. 1 Zajímá vás, jak tomu zabránit? Podívejte se na video, kde se vše podstatné dozvíte.

Reference

1. National Institutes of Health: National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases (NIAMS). Healthy Joints Matter. Available at: https://www.niams.nih.gov/health-topics/kids/healthy-joints. Accessed: November 2019.
2. Knobe K, Berntorp E. Haemophilia and joint disease: pathophysiology, evaluation, and management. J Comorb. 2011;1:51–59.
3. Berntorp E. Joint outcomes in patients with haemophilia: the importance of adherence to preventive regimens. Haemophilia. 2009;15:1219–1227.
4. Rodriguez-Merchan EC, Jimenez-Yuste V, Aznar JA, Hedner U, Knobe K, et al. Joint protection in haemophilia. Haemophilia. 2011;17 Suppl 2:1–23.
5. Bakeer N. A new wave in the evaluation of haemophilic arthropathy. Haemophilia. 2017;23:491–493.
6. World Health Federation. Assessing and managing bleeds: What are the longterm effects of joint bleeds? Available at: https://www1.wfh.org/en/index.html. Accessed: November 2019.
7. Gringeri A, Ewenstein B, Reininger A. The burden of bleeding in haemophilia: is one bleed too many? Haemophilia. 2014;20:459–463.
8. Kuijlaars IAR, Timmer MA, de Kleijn P, Pisters MF, Fischer K. Monitoring joint health in haemophilia: Factors associated with deterioration. Haemophilia. 2017;23:934–940.

Víte, jak cvičení pomáhá kloubům?

Na kolena, kyčle nebo třeba kotníky jsou napojeny různé typy svalů. Pokud jsou tyto svaly slabší, zvyšuje se riziko častého krvácení do kloubů, které může vést k chronickým otokům a bolestem. Na základě toho se může objevit řada obtíží, jež se s každým krvácením zhoršují a cyklicky se opakují. Podívejte se, o které obtíže se jedná:

Liberate life

Cvičení chrání klouby před poškozením, zlepšuje koordinaci a zvyšuje flexibilitu našeho těla. Pomáhá také udržovat, či dokonce redukovat tělesnou hmotnost, díky čemuž snižujeme tlak na klouby. Pravidelný pohyb nám tedy přináší celou řadu výhod, které společně snižují pravděpodobnost a míru kloubního krvácení.

Liberate life

Krok 1: Co všechno musím zvážit, než začnu sportovat?

Je jedno, jestli s cvičením úplně začínáte, nebo máte fyzičku jako profesionální sportovec. Důležité je ke cvičení přistupovat tak, abyste z něho získali maximum. Předtím, než se začnete hýbat, je třeba se zamyslet nad tím, čeho chcete dosáhnout.

Mějte na paměti, že cvičení a pohyb mají naše tělo posilovat a rozvíjet, ne ho ničit a přetěžovat. Trénink je proto vždy nutné přizpůsobit své aktuální fyzické zdatnosti. Stejné je to i v případě zdravotních problémů. Pokud jsme zranění, nemocní nebo se prostě necítíme dobře, nemá smysl se zbytečně přetěžovat. V takovém případě by cvičení bylo spíše kontraproduktivní.

Zapomínat bychom neměli ani na to, že pohyb má být především zábava. Vybírejte si proto vždy takovou aktivitu, která vás baví a kterou neděláte z donucení. Stanovte si cíl a snažte se ho dosáhnout.

Jakmile si své potřeby a cíle promyslíte, proberte s lékařem nebo fyzioterapeutem, který druh cvičení vám bude nejvíce vyhovovat. Společně posoudíte potenciální rizika spojená s různými sporty a cvičebními postupy a zvážíte možnosti, které vám pomohou tato rizika zvládat. Vytvoříte si plán, který vám se splněním vašich cílů pomůže
a dostane vás do formy.

Krok 2: Vyberte si ideální sport

Správná volba sportu je pro hemofiliky klíčová. Je důležité se vyhýbat aktivitám s intenzivním kontaktem, které zvyšují riziko zranění. Jedná se například o ragby nebo box, kde je míra zranění vysoká. Určitě je lepší zaměřit se na bezkontaktní sporty, u kterých si také dobře zacvičíte, pobavíte se a zasoutěžíte si. Řeč je třeba o plavání, golfu, badmintonu, lukostřelbě, jízdě na kole, veslování, stolním tenisu nebo obyčejné chůzi. Vyzkoušejte si je a zjistěte, které aktivity jsou pro vás ideální.

Krok 3: Podle zvoleného sportu plánujte aplikaci infuzí

Pokud se chystáte sportovat, trénovat nebo si jen jdete zahrát s přáteli, je dobré si vždy naplánovat aplikaci infuze. Před každým cvičením se zamyslete nad tím, kdy naposledy jste infuzi použili, a podle toho si plánujte náročnost sportovních aktivit. Pokud víte, že máte v těle dostatečné množství srážecího faktoru, můžete se pustit do intenzivnějších aktivit. Ohledně sladění aplikací infuzí a cvičebních plánů se obracejte na svého lékaře či fyzioterapeuta.

Krok 4: Nezapomeňte se rozcvičit

Než vlétnete do hry nebo začnete naplno sportovat, je důležité se pořádně rozcvičit. Pokud to neuděláte, výrazně zvyšujete riziko zranění. Rozhýbejte se pomocí jednoduchých zahřívacích a protahovacích cviků, které zlepší flexibilitu vašeho těla a připraví ho na nadcházející zátěž.

Až skončíte trénink, nezapomeňte na strečink, který je stejně důležitý jako rozcvička. Pomůže vašim svalům rychleji regenerovat a zabraňuje jejich ztuhnutí. Tím, že je ihned po sportu uvolníte, opět výrazně snížíte pravděpodobnost zranění. Poraďte se s fyzioterapeutem, které protahovací cviky jsou pro vás nejvhodnější.

Liberate life
Liberate life

Najděte si svůj rytmus

 

Pravidelné cvičení by mělo zahrnovat aktivity, které udržují a zvyšují vaši vytrvalost, kardiovaskulární zdatnost, koordinaci, sílu, flexibilitu a rovnováhu. Určete si pár dní v týdnu, ve kterých se budete třicet minut hýbat, a uvidíte, že výsledky se brzy dostaví.

 

Pomalu, ale jistě

 

Je skvělé, pokud si stanovíte sportovní cíl, kterého chcete dosáhnout. Nesnažte se to ale uspěchat. Nedostatečná příprava může vést ke zranění
a zvyšuje riziko krvácení. Zlepšujte se postupně
a do výzev se pusťte tehdy, až na ně budete stoprocentně připravení.

 

Nesportujte přes bolest

 

Pokud při sportu ucítíte jakoukoli bolest, okamžitě trénink ukončete. Máte-li podezření, že během cvičení krvácíte, ihned se obraťte na svého lékaře.
Ať už děláte cokoli, nikdy se nesnažte dokončit trénink za každou cenu. Nestojí to za to.

 

Zraněním to nekončí

 

Jste zranění a bojíte se, že už si nezasportujete? Nezoufejte. Proberte to se svým lékařem či fyzioterapeutem, který závažnost zranění posoudí a pomůže vám se ho co nejrychleji zbavit. Výrony, krvácení a svalové napětí obvykle vyžadují čtyř- až šestitýdenní rehabilitaci2 Hned poté se můžete začít znovu hýbat.4

 

Reference

1. Wittmeier K, Mulder K. Haemophilia. 2007;13:31–37.
2. Negrier C, et al. Haemophilia. 2013;19:487–498.
3. Tiktinsky R, et al. Haemophilia. 2002;8:22–27.
4. World Federation of Hemophilia. Guidelines for the management of haemophilia. 2nd edition. 2012.

 

 

 

NP-18812, srpen 2023