tabor

Dětský tábor v Bělči u Hradce Králové

Dětský tábor v Bělči u Hradce Králové

 

Dětský tábor v Bělči u Hradce Králové, který se konal v půlce srpna 2020, se na první pohled nijak neliší od ostatních táborů. Nenechte se ale zmást prvním dojmem. Děti, které se ho zúčastnily, buď samy žijí s hemofilií, nebo se s ní potýkají jejich sourozenci. Tábory jsou úžasná a jedinečná příležitost, jak tyto děti propojit a pomoci jim vytvořit nová přátelství.

Letní tábor je pro většinu dětí vzpomínka, kterou si nesou po zbytek roku. Pro děti s hemofilií je ale taková příležitost kontaktu se stejně nemocnými zkušeností na celý život. Díky pacientské organizaci Hemojunior se uskutečnil tábor pro děti v předškolním věku, které překvapí svojí vyzrálostí, ale musí se naučit ještě mnoho věcí, jež budou využívat po zbytek života.

„Krásná příroda, klid, skvělá atmosféra a parta dětí, které potřebují vědět, že na to nejsou samy.“ Takto jednoduše popisuje tábor předsedkyně Hemojunioru Kateřina Altmanová. S týmem projektu Liberate Life připravili týdenní program pro předškoláky, během něhož na čtyřech zvířátkách ilustrovali různé životní situace, na které musí být děti připraveny. Zvířátka se stala pomyslnými pacienty dětí, které se zase stylizovaly do rolí lékařů. K posílení autentičnosti scénáře dostaly děti v rámci projektu Liberate Life lékařské kufříky, kde našly vše potřebné pro léčení nemocných zvířátek.

Tahle hravá edukace je základem celého programu, nijak ale účastníky nezatěžuje. Vše je navrženo tak, aby převažovala radost ze společného hledání cíle a ze sdílení zkušeností. Například učení důležitých telefonních čísel, jako je 112, probíhalo formou hry – děti skládaly obrázky čísel pomocí skládaček a následně se na procházce v lese zajímaly, jak pomoci nemocnému maskotovi prvního dne, zajíčkovi.

Celý týden strávily děti společně s rodiči. Jak Kateřina Altmanová dodává, toto je velmi důležitá součást celé akce. „Parta je složená z hemofiliků, jejich sourozenců a rodičů těchto dětí. Společně si užívají táborové hry, výtvarné činnosti, výlety, ale i edukaci zaměřenou na aplikaci léků a fyzioterapii. K dispozici je i pedagogicko-psychologická pomoc, předáváme si znalosti a zkušenosti.“

Význam takového tábora je veliký, vytváří důležité vzpomínky, často i celoživotní přátelství. Jsme moc rádi, že jsme se na něm díky Hemojunioru mohli podílet. 

1
2
3
4
5
6
7
8
9

NP-12293, červenec 2021