header

Zaměřeno na jídelníček

Zaměřeno na jídelníček

Základem spokojeného života s hemofilií je profylaktická léčba, která pomáhá předcházet nežádoucímu krvácení, stejně jako dostatek pohybu, který posiluje svaly a vazy a chrání tak klouby před poškozením. Důležitou roli hraje také výživa.

Jaká by měla být?

Lidé s hemofilií nemusí dodržovat žádnou speciální dietu, ale strava by měla být bohatá na luštěniny, jogurty a další mléčné výrobky s nižším obsahem tuku. Všechny tyto potraviny totiž obsahují velké množství vápníku, který je nezbytný pro pevnost kostí a kloubů.

Důležitý je i příjem železa. To je potřeba doplnit především po krvácivých epizodách. Železo se ve větším množství nachází v libovém mase a vnitřnostech, ale také v rozinkách nebo sušených meruňkách. Jeho vstřebávání podporují potraviny s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou jahody, citrusové plody, rajčata, papriky a další druhy ovoce a zeleniny.

A které další potraviny by si lidé s hemofilií měli dopřávat? Celozrnné výrobky, vejce, ořechy a zdravé rostlinné oleje, jež jsou bohaté na zdraví prospěšné nenasycené tuky. 

NP-21020